Rodzice bardzo dbają o prawidłowe nawyki żywieniowe swoich dzieci. Niemniej jednak pełną kontrolę nad tym, co jedzą ich dzieci, mają tak naprawdę do momentu, gdy te nie zaczną uczęszczać do przedszkola, a następnie do szkoły. Ufamy, że w owych placówkach dzieci zostaną dodatkowo uwrażliwione na to, jak powinny się odżywiać. Czy przedszkola i szkoły rzeczywiście prawidłowo edukują o zdrowych nawykach żywieniowych?
Lekcja jedzenia
Jeszcze do niedawna rodzice nie przywiązywali tak dużej wagi do tego, co jedzą w przedszkolu lub w szkole ich dzieci. Dziś jednak bardzo wiele mówi się o tym, jak złe nawyki żywieniowe wpływają na zdrowie i samopoczucie małych dzieci. W związku z tym do programu nauczania, między innymi pod naporem opinii rodziców, wprowadzone zostają lekcje na temat właściwego odżywiania. Zwykle przeprowadzają je wychowawcy w przedszkolu i młodszych klasach szkoły podstawowej lub nauczyciele biologii. Pytanie tylko, czy posiadają oni odpowiednią wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania? Na ogół dobrze przygotowują się oni do lekcji zdrowego żywienia, potrafią więc odpowiedzieć na pytania nawet najbardziej dociekliwych dzieci. Już sam fakt, że lekcja żywienia jest przeprowadzona, może zmotywować dziecko do wybierania zdrowszych produktów. Co więcej, niektóre szkoły zapraszają także doświadczonych dietetyków, którzy przeprowadzają wykład na temat zdrowego odżywiania. Wizyta specjalisty w szkole z pewnością zrobi na dzieciach dobre wrażenie. Więcej o dobrych nawykach przeczytasz na https://wiem-co-jem.pl/edukacja-zywieniowa-w-podstawowce-czyli-co-dzieci-powinny-wiedziec-o-zywieniu/
Teoria, a praktyka
Warto zdać sobie sprawę z tego, że same lekcje zdrowego odżywiania to za mało, aby dzieci wprowadziły zmiany do swojej diety. Dobrze, jeśli teoria ma przełożenie na działania praktyczne. Co to oznacza? Otóż dziecko, które po lekcji zdrowego żywienia idzie na stołówkę i otrzymuje smażony kotlet czy polane tłuszczem ziemniaki, nie wyciągnie z teorii zbyt wiele. Zarówno szkoły, jak i przedszkola powinny wprowadzać zdrowe menu, które będzie kształtowało nawyki żywieniowe dzieci. O ile te w szkole spożywają głównie obiad, o tyle w przedszkolu jedzą także śniadanie oraz podwieczorki.
Na te zaś często serwowane jest białe pieczywo, czy też słodkie wypieki. Niewiele jest w jadłospisie warzyw i świeżych owoców, nabiału i zdrowych tłuszczów. W prywatnych placówkach czasami możemy spotkać się z nieco lepszym menu tygodniowym, lecz i tak nie jest to regułą. Tymczasem wprowadzenie zdrowych posiłków do szkół i przedszkoli to podstawa edukacji o prawidłowych nawykach żywieniowych. Jakiś czas temu próbowano tego dokonać, między innymi poprzez usunięcie ze sklepików szkolnych słodyczy i napojów gazowanych. Niemniej jednak pomysł nie spotkał się z aprobatą ani uczniów ani ich rodziców czy nauczycieli. Tymczasem w nauce zdrowego odżywiania nie sposób poprzestać na teorii. Tutaj winne są przedszkola – serwowanie dzieciom niezdrowych produktów, słodkich napojów, a także redukowanie ilości dobrych produktów w menu powoduje, że dziecko wyrabia sobie pewne nawyki, które trudno jest mu zmienić w wieku szkolnym.