Oszczędzanie na bezpieczeństwo i finansową niezależność

Wiele osób o oszczędzaniu (np. na lokacie bankowej) myśli dopiero wtedy, kiedy planuje w najbliższej przyszłości jakiś większy zakup. Jest to rozsądne, bo pozwala uniknąć brania pożyczki czy kredytu. Warto jednak zdecydować się na oszczędzanie nie tylko z takich powodów. Jest ono sposobem na zapewnienie sobie bezpieczeństwa finansowego. A jeśli marzy się komuś niezależność finansowa, czyli brak konieczności zarabiania na utrzymanie, to nie tylko inwestowanie jest konieczne, ale też oszczędzanie i to najlepiej systematyczne (sprawdź najkorzystniejsze oprocentowanie lokat w bankach oraz w innych instrumentach finansowych).

Trzeba przecież mieć pieniądze na inwestycje, a gromadzenie oszczędności jest do tego niezbędne. Pieniądze będące zabezpieczeniem finansowym na wypadek różnych nieplanowanych wydatków to tzw. fundusz awaryjny (do tych celów można wykorzystać najlepsze lokaty na rynku lub konta oszczędnościowe).

Pozwala on nie martwić się o pieniądze, kiedy pojawi się jakaś awaryjna sytuacja oraz nie stresować się tak bardzo, kiedy straci się pracę. Przy tworzeniu tego funduszu zaleca się oszczędzanie do momentu zgromadzenia sumy odpowiadającej półrocznym wydatkom, ewentualnie trzymiesięcznym (sprawdź popularne ostatnio lokaty Getin Bank). Kiedy już fundusz jest stworzony, także warto nie wydawać całej pensji, tylko przeznaczyć jej część na inwestowanie w wybrane produkty.

Niezależność ułatwia podejmowanie decyzji w przyszłości. Kiedy posiadasz już do czy mieszkanie i potrzebujesz dokonać remontu lub rozbudowy – doskonale możesz rozplanować potrzebny budżet (okna, drzwi czy inne materiały budowlane) w oparciu o posiadane środki bez potrzeby starania się o szybki kredyt czy nawet darmową pożyczkę.

Niezależność finansowa nie jest łatwa do zdobycia. Konieczne jest bowiem gromadzenie sumy pozwalającej żyć z procentów. Jeśli jednak ma się taki cel, to warto zacząć coś działać w tym kierunku. Im wcześniej się o tym pomyśli, tym będzie łatwiej i w młodszym wieku uda się zgromadzić potrzebną sumę.

One thought to “Oszczędzanie na bezpieczeństwo i finansową niezależność”

Komentarze są zamknięte.